Vinst i premiären för Mälarö hockey
Mälarö hockey vann borta mot Trångsund i premiären av Hockeytrean.
– Det var en jämn match men vi kändes lite rappare och stressade Trångsund hela tiden så deras äldre spelare inte skulle få så mycket tid, säger tränaren Christian Sannerdal.
Efter första perioden stod det 2-1 till Mälarö HF. I den andra perioden ryckte Mälarö HF ifrån fram till 4-1. Den sista perioden slutade 2-2 och matchen således 6-3 till Mälarö HF. Ett bra resultat med tanke på att Trångsund spelade i division 2 förra säsongen och tippas tillhöra toppen i division 3.
– Trångsund är tippade att vara ett topplag så det var en bra start. Vi har kvar stommen sedan förra säsongen men har en bredare och yngre trupp i år som känns rappa och hungriga. Vi har som målsättning att bli ett av de fyra bästa lagen och ta oss till Alltrean efter jul, avslutar Christian Sannerdal.
JOHAN ÄLGEKRANS