Polisbilar
(Foto: MN arkiv)

Brott för brott – så många anmälningar upprättades på Ekerö förra veckan

BROTTSLIGHET | Polisen har registrerat sammanlagt 57 anmälningar om misstänkta brott i Ekerö kommun den senaste veckan.

Nyheter
Kommunen

Under vecka 37 registrerade polisen 57 misstänkta brott i Ekerö kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Ekerö kommun under vecka 37
Brottskod (grupperad) Antal
Skadegörelse 7
Kortbedrägeri 7
Inbrottsstöld 6
Cykelstöld 5
Trafikbrott 4
Bedrägeri genom social manipulation 4
Ofredande 4
Stöld utan inbrott 3
Annonsbedrägeri 2
Övriga 2
Olaga hot 2
Övriga stöldbrott 1
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap 1
Vållande till kroppsskada 1
Narkotikabrott 1
Övriga bedrägeribrott 1
Identitetsbedrägeri 1
Olovlig identitetsanvändning 1
Övriga brott mot 17 kap. BrB 1
Egenmäktighet med barn 1
Ärekränkningsbrott 1
Misshandel 1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 37, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 31 av 57 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare sex övriga ärenden i Ekerö kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Ekerö kommun under vecka 37
Brottskod (grupperad) Antal
Förlustanmälan 5
Förlust av vapen 1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 7 september och 13 september för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Skadegörelse i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 210 ärenden om misstänkta brott i Ekerö kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 17 augusti och 13 september i Ekerö kommun
Brottskod (grupperad) Antal
Skadegörelse 38
Kortbedrägeri 27
Trafikbrott 19
Stöld utan inbrott 17
Bedrägeri genom social manipulation 15
Inbrottsstöld 13
Cykelstöld 12
Ofredande 9
Annonsbedrägeri 5
Övriga 5
Olaga hot 4
Övriga bedrägeribrott 4
Övriga brott mot 17 kap. BrB 4
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap 3
Vållande till kroppsskada 3
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Artikeln är skriven i samarbete med Newsworthy.

Redaktionen
...