Carla Burgman nio år vann guld
KAMPSPORT | Nioåriga Carla Burgman från Ekerö judoklubb tog hem guld när klubben representerades på en stor tävling i Trollhättan i april.
– Det kändes väldigt stort att få representera Ekerö judo i finalen. Det är strålkastare som lyser på en och hög musik. Man får gå in en och en med sin tränare och det är fullt på läktarna med människor som tittar och hejar berättar hon. Jag ville verkligen vinna och blev så glad när det stod klart!
Tävlingen som gick av stapeln i Arena Älvhögsborg den 11 till 12 april hade i år omkring 500 deltagare och 66 judoklubbar från Sverige, Norge och Åland var representerade.
Trollträffen är Trollhättans årliga prestigeevenemang och är en av Nordens största ungdomstävlingar. Det gör att startfältet blir starkt och konkurrensen kommer inte bara från den egna regionen utan även internationellt. Personen Carla Burgman tävlade mot i finalen kom från Norsk judo och matchen var tuff och slutade i första rundan med oavgjort. Då blir det förlängning i en minut så kallat ”golden score”, vilket också blev oavgjort. Domaren dömer då vem som varit mest aktiv och varit närmast poäng och segern gick då till Ekerös Carla Burgman.
Hon har tränat judo i ett och ett halv år och tränar nu två till tre gånger i veckan i dojon på Bryggavägen.
– Det är så roligt med judo och vi har världens bästa tränare och fantastisk sammanhållning i klubben berättar hon. Fast vi är en sådan liten klubb kan vi ändå vara med i de största tävlingarna och till och med vinna.
Tävlade för Ekerö judoklubb i Trollhättan gjorde också Julius Palmert nio år och Lilly-Elisabeth Lindgren åtta år, som båda tog brons i U11.
