Fortsatt stigande elpris på Ekerö — högst på över sex månader onsdag
ELMARKNADEN | Elpriset i elområde 3, som Ekerö kommun tillhör, stiger i morgon till 1,67 kronor per kWh. Det är det högsta dagspriset sedan februari.
Dygnspriset på el är på onsdag, den 19 augusti, 1,67 kronor i elområde 3 på den nordiska elbörsen Nordpool. Inte sedan den februari 2026 har dygnspriset varit lika högt. Jämfört med i dag stiger elpriset med 0,20 kronor per kilowattimme.
Hushåll och företag på Ekerö med timdebiterade avtal betalar som mest 2,20 kronor per kilowattimme mellan klockan 22 och 23 då timpriset är som högst.
Räknar man in energiskatt och moms landar priset på
Elpriserna har stigit under de senaste åren. År 2020 låg snittpriset vid den här tiden på året på
De senaste 30 dagarna har snittet legat på

Även om priserna i elområde 3 är höga i morgon, så betalar hushåll och företag i södra Sverige ännu mer. I elområde 4 ligger priset på 1,81 kronor i snitt med 2,30 kronor som max. De lägst priserna återfinns i elområde 2 med ett snittpris på 1,38 kronor och ett högsta timpris på 1,88 kronor.
| Medelpris | Högsta timpris | Lägsta timpris | |
|---|---|---|---|
| Elområde 1 | 1,39 kr/kWh | 1,85 kr/kWh | 0,88 kr/kWh |
| Elområde 2 | 1,38 kr/kWh | 1,88 kr/kWh | 0,87 kr/kWh |
| Elområde 3 | 1,67 kr/kWh | 2,20 kr/kWh | 1,33 kr/kWh |
| Elområde 4 | 1,81 kr/kWh | 2,30 kr/kWh | 1,41 kr/kWh |
Artikeln är skriven i samarbete med Newsworthy.