Mälaröborna känner sig allt tryggare
95 procent av Mälaröborna känner sig mycket eller ganska trygga i kommunen. Det är den högsta nivån sedan kommunen började delta i trygghetsmätningen 2020.
Trygghetsmätningen genomförs i samverkan mellan polisen och kommuner i Stockholms län. Undersökningen visar också att Mälaröbor utsätts för bedrägerier och våldsbrott i nära relation i samma omfattning som i övriga länet.
Kommunens medborgare känner sig fortfarande bland de tryggaste i länet. I jämförelse med förra årets mätning ligger kommunen i år något bättre inom de allra flesta områden och väldigt bra i jämförelse med övriga områden i länet. Utsattheten för samtliga brottskategorier har minskat på Mälaröarna men med undantag för stöld. Ekerö följer samma utveckling som övriga kommuner i regionen, där utsattheten för de flesta typer av brott har minskat med undantag för våld i nära relation där nivån är oförändrad.
99 procent av de svarande skulle inte vilja flytta från bostadsområdet med anledning av otrygghet, brottslighet eller ordningsstörning. I länet är motsvarande siffra 95 procent.
Ökat förtroende för polis och kommun
Andelen Mälaröbor som upplever att polisen respektive kommunen arbetar med problem som finns har ökat jämfört med förra årets mätning. Förtroende för polisen har med fem procentenheter, (2025: 38 procent, 2026: 43 procent). För kommunen har andelen ökat med sex procentenheter, 43/43 procent (2025: 37 procent, 2026: 43 procent).
Ekerö ligger fortfarande lägre än genomsnittet i regionen. Det kan bero på att närmare hälften av de som har svarat har valt alternativet ”vet ej”, vilket kan tolkas som att de inte har behövt ha kontakt med kommunen eller polisen i den typen av frågor. Det finns även ett liknande mönster mellan de kommuner i Stockholms län som har hög trygghet.
Stor ökning av upplevd trygghet i Stenhamra
Undersökningen visar en avsevärd förbättring av den upplevda tryggheten i området Stenhamra. Här har tryggheten ökat mest jämfört med andra områden i kommunen. Jämfört med 2025 har antalet som inte upplever oro att gå ut kvällstid i Stenhamra ökat från 83 procent till 97 procent i år. Det är en ökning på 14 procentenheter. Det innebär att Stenhamra numera är ett av de områden inom kommunen där den upplevda tryggheten är högst.
– Ökad närvaro av polis och fältassistenter, ett stärkt samarbete och en nära dialog med de som verkar i området kan ha bidragit till den positiva utvecklingen i Stenhamra. Det visar att trygghetsarbetet behöver ske tillsammans med olika aktörer, säger Mikaela Jacoub, trygghets- och beredskapssamordnare Ekerö kommun.
Insatser ger resultat
För att öka tryggheten samarbetar kommunen med polisen, Ekerö Bostäder, räddningstjänsten, näringsliv och föreningsliv. Under 2026 har flera insatser gjorts, bland annat:
• Polisen, socialtjänsten och kommunen har genomfört flera informationsinsatser riktat till föreningslivet, ungdomar och vårdnadshavare gällande organiserad brottslighet och rekrytering under 2026.
• Kommunen arbetar med SPFF (Skola, Socialtjänst, Polis och Fritid), en samverkansmodell som syftar till att förebygga brott och stödja ungdomar i riskzon.
• Polisen fortsätter satsa mycket på trafikkontroller i kommunen. Dessa riktar sig mot såväl motorburen ungdom som mot rattfylleri och hastighetskontroller generellt samt hastighetskontroller utanför skolor och andra känsliga platser.
• Kommunen, tillsammans med polisen, har fortsatt arbeta mer aktivt med att sprida information till äldre om risken att utsättas för bedrägerier. Polisen har medverkat på seniorträffar, besökt äldreboenden och tillsammans med kommunen spridit digital information, för att öka kännedomen.
Förbättringsområden
Några områden och faktorer som sticker ut
Likt förra årets mätning är det tre faktorer som främst skapar otrygghet i Ekerö; nedskräpning, dålig belysning samt motordrivna fordon på gång- och cykelvägar. Oro kopplad till störande motordrivna fordon ligger högre i Ekerö jämfört med regionen. Samtidigt har oron minskat med 4 procentenheter, från 45 procent 2025 till 41 procent 2026, vilket är positivt. Det har pågått ett aktivt arbete mellan kommunen och polisen som kommer fortsätta under 2027.
I Södra Färingsö samt Västra Sandudden–Lundhagen–Skärvik har den upplevda otryggheten ökat. Det är främst kopplat till oro för stöld av parkerade fordon, dålig belysning, störande motordrivna fordon, nedskräpning, skadegörelse samt oro för att gå ut ensam under kvällstid. I respektive område uppger 92 procent att de känner sig trygga, jämfört med 97 procent föregående år. Men tryggheten är fortsatt hög i områdena.
Fler brott anmäls
När det gäller benägenhet att anmäla brott till polisen ser vi en positiv utveckling i kategorierna; skadegörelse, bedrägerier och fysiskt våld, mot förra året. Där har andelen brottsutsatta i Ekerö som uppger att händelsen polisanmälts ökat jämfört med förra årets mätning.
– Det är viktigt att vi fortsätter att anmäla de brott som sker. Polisens insatser bygger till stor del på statistiken och får vi inte vetskap om dem så får vi en felaktig lägesbild, säger Thomas Watter, kommunpolis för Ekerö.
Nästa steg i arbetet
Nästa steg är att göra en fördjupad analys av den utförliga rapporten som presenteras och resultat av den. Tillsammans med de lokala lägesbilderna kommer detta att användas som underlag för prioritering av kommunens brottsförebyggande och trygghetsskapande arbete. Detta sker tillsammans med bland andra Polisen.
– Resultaten blir ett viktigt underlag i vårt fortsatta brottsförebyggande och trygghetsskapande arbete och hjälper oss att se vilka områden och insatser som behöver prioriteras. Under kommande år kommer kommunen och polisen att stärka samverkan och intensifiera det brottsförebyggande arbetet. Det innebär bland annat ett större fokus på bedrägerier och våld in nära relationer genom arbetsgrupper och andra samverkansformer, säger Mikaela Jacoub, trygghets- och beredskapssamordnare.
Resultat 2026 (jämfört med 2025)
Tryggheten i området där du bor
• Otrygg ute på kvällarna har minskat något från 7 till 5 procent (2020: 14 procent).
• Otrygghet på grund av: mörka områden och dålig belysning, biltrafik på gång- och cykelvägar, stökiga grannar, ungdomar och berusade personer som stör ordningen, narkotikahandel och narkotikamissbruk på offentliga platser, personer som bråkar och slåss utomhus, kriminella gäng, påträngande tiggeri, nedskräpning, anlagda bränder och klotter. Samtliga har alla minskat mellan 2025 och 2026 års mätningar.
• Utsatthet för stöld har ökat från 4,7 till 4,8 procent (2020: 8,9 procent).
• Oro med anledning motorburen problematik har minskat i 2026 års mätning till 41 från 45 procent (2020: 44 procent).
• Oron för narkotikahandel på allmän plats har minskat från 10 procent förra året till 7 procent i årets mätning. Det är den lägsta nivån sedan mätningarna startade 2020, då låg siffran på 18 procent.
• På frågan om man anser att polisen respektive kommunen bryr sig om de problem som finns har det förbättrats i årets mätning 43/43 procent (2025: 38/37 procent).
Om Trygghetsundersökningen i Region Stockholm
Origo Group har genomfört trygghetsmätningen under april till september 2026. Mätningen 2026 är den sjätte där hela regionen mäts och används lokalt som grund för gemensamma insatser från polisen och kommunerna. Urvalet i regionen består av totalt 125 229 individer 16–85 år. I Ekerö kommun har undersökningen skickats till 2 493 invånare, där 1 201 har svarat. Det är en svarsfrekvens på 48 procent, vilket är något högre än medel som ligger på 46 procent.