Kosläpp på Lovö Prästgård lockade storpublik

8:04

Årets kosläpp på Lovö Prästgård lockade storpublik i strålande vårväder.

Video
Lovö

När dörrarna öppnades på Lovö prästgård strömmade korna ut på gröna betesmarker för första gången på månader. Omkring 1 500 besökare hade samlats för att bevittna det årliga vårtecknet – kosläppet som nu firades för tjugonde året i rad.

Intresset för evenemanget var så stort att biljetterna tog slut snabbt. Besökarna Helen med barnen Frans och Edvin fick parkera långt bort och gå genom skogen för att ta sig fram. För några av dem var det första gången de upplevde traditionen, medan andra återvände efter tidigare år.

Ica annons

Korna reagerade med att springa, utforska hagen och etablera rangordning sinsemellan innan de lugnade ner sig för att beta.

Enligt Elin Ridström, som driver gården, förändras djurens liv helt när de flyttar ut. Under sommaren bor, äter och sover de utomhus och kommer endast in för mjölkning. Bytet från vinterfoder till färskt gräs påverkar även mjölkens sammansättning och smak.

Elin Ridström, som varit med sedan starten och medverkade i de första reklamfilmerna för att lansera kosläppet, berättar att evenemanget vuxit år för år. För gården innebär sommarbetet en lättnad – korna sköter sig själva på betet istället för att kräva daglig tillsyn inomhus.

Besökarna kom från olika håll, inte bara från Mälaröarna. En polsk journalist var på plats för att rapportera om traditionen, som inte finns i Polen. Elin Ridström ser kosläppet som ett sätt att visa upp lantbruket och ge människor anknytning till var maten kommer ifrån.

Titta på hela intervjun  i videospelaren ovan.

Redaktionen
...