
Brott för brott – så många anmälningar upprättades på Ekerö förra veckan
BROTTSLIGHET | Polisen har registrerat sammanlagt 39 anmälningar om misstänkta brott i Ekerö kommun den senaste veckan.
Under vecka 6 registrerade polisen 39 misstänkta brott i Ekerö kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.
| Brottskod (grupperad) | Antal |
|---|---|
| Misshandel | 8 |
| Trafikbrott | 5 |
| Olaga hot | 4 |
| Stöld utan inbrott | 3 |
| Ofredande | 3 |
| Narkotikabrott | 2 |
| Övriga specialstraffrättsliga brott | 2 |
| Annonsbedrägeri | 2 |
| Övriga bedrägeribrott | 2 |
| Bedrägeri genom social manipulation | 1 |
| Cykelstöld | 1 |
| Övriga brott mot brottsbalken 8 kap | 1 |
| Bilstöld | 1 |
| Rattfylleri | 1 |
| Kortbedrägeri | 1 |
| Inbrottsstöld | 1 |
| Övriga brott mot 17 kap. BrB | 1 |
En del anmälningar gäller händelser under just vecka 6, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 24 av 39 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.
Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 13 övriga ärenden i Ekerö kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.
| Brottskod (grupperad) | Antal |
|---|---|
| Förlustanmälan | 10 |
| Trafikolycka utan misstanke om brott | 2 |
| Försvunnen person | 1 |
Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 2 februari och 8 februari för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.
Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.
Senaste månaden: Bedrägeri genom social manipulation och kortbedrägeri i topp
Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 227 ärenden om misstänkta brott i Ekerö kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.
| Brottskod (grupperad) | Antal |
|---|---|
| Bedrägeri genom social manipulation | 32 |
| Kortbedrägeri | 32 |
| Skadegörelse | 19 |
| Trafikbrott | 17 |
| Misshandel | 15 |
| Stöld utan inbrott | 13 |
| Ofredande | 13 |
| Olaga hot | 10 |
| Övriga specialstraffrättsliga brott | 9 |
| Olovlig identitetsanvändning | 8 |
| Annonsbedrägeri | 7 |
| Narkotikabrott | 5 |
| Övriga bedrägeribrott | 5 |
| Våld mot tjänsteman | 4 |
| Identitetsbedrägeri | 4 |
Artikeln är skriven i samarbete med Newsworthy.

