Ekebyhovs slott
(Foto: Ekerö kommun)

Nationaldagsfirande i Ekebyhovs slottspark

NATIONALDAGEN | Lördag den 6 juni bjuds Mälaröborna in för att fira nationaldagen i Ekebyhovs slottspark. Firandet pågår mellan klockan 12.00 och 15.00 med fri entré. Programmet innehåller musikunderhållning, medborgarceremoni, prisutdelningar och aktiviteter för hela familjen.

Kultur
Ekerö

Dagen inleds med metalbandet Dievided från Ekerö, följt av ett nationaldagstal av kommunstyrelsens ordförande Hanna Svensson och en medborgarceremoni där nya svenska medborgare hyllas med diplom och gåva. Nationalsången sjungs därefter.

Kulturskolans rock- och popband uppträder, bland annat banden 6Teens, Pluto, Gött och Kvintett. Under dagen delas flera priser ut: Arkitekturpriset, Årets Ekeröföretagare, Årets kulturstipendium för unga, Årets idrottsprestation, Årets kulturpris och Årets eldsjäl.

LF annons

Adelsö friluftsteater framför ett utdrag ur sommarens föreställning ”Ni betalar inte! Vi betalar inte!”, som har premiär den 24 juli.

Dagen avslutas med konserten ”Säg det med ett leende” med The Hebbe Family, som bjuder på swing, steppdans, opera och klassisk musik.

Inne i slottet visas konstutställningar med verk av Arne Tribukait, Katarina Munoz och Michael Crisp, samt en utställning om vinnaren av Arkitekturpriset 2026. En historisk presentation om slottet hålls i Wrangelska salen.

I parken finns matservering från flera aktörer, bland annat Rädda barnen, badhuset, Ekebyhovs slott, Ekerö IK. Föreningar och kommunala verksamheter erbjuder prova-på-aktiviteter och information. Slottsbutiken Konsthantverket har öppet i Orangeriet.

Besökare uppmanas att cykla, gå eller åka kommunalt då parkering vid slottet och på Björkuddsvägen inte är tillåten. Parkering finns i Ekerö centrum samt vid Birkaskolan, Ekebyhovsskolan och Ekebyhovsbacken.

Representanter från olika verksamheter inom kommunen finns på plats för att informera om sitt arbete och lyssna på invånarna.

Redaktionen
...