Ny vägdragning i Tappström och ombyggd infartsparkering
TAPPSTRÖM | Detaljplanen är antagen. Ombyggnaden av Tappströmsvägen ska förbättra framkomligheten kring en av kommunens mest trafikerade korsningar. Invånarna kan räkna med en ny vägdragning och ombyggd infartsparkering när projektet står klart 2027.
Arbetet med ombyggnaden av Tappströmsvägen och korsningen vid Bryggavägen och Ekerövägen drivs av kommunens mark- och exploateringsenhet. Projektet syftar till att förbättra framkomligheten i ett av Ekerös mest trafikerade områden. Enligt analyser och simuleringar behövs en ny utformning av korsningen för att uppnå önskad effekt.
– Den nya utformningen gör vi för att underlätta framkomligheten generellt, både på Ekerövägen och till och från Bryggavägen. Detta uppnås på ett bra sätt genom att låta korsningen bli en T-korsning och att Tappströmsvägen leds om mellan Tappströmskolan och infartsparkeringen fram till Clas Horns väg. Den trafiken kommer istället ut i cirkulationsplatsen med eklöven, säger Sara Gahm, mark- och exploateringschef.
Innan byggstart kan ske återstår två centrala beslut: detaljplanen måste vinna laga kraft och en entreprenör ska upphandlas. Den 16 februari tog kommunfullmäktige beslut om att godkänna detaljplanen och en antagen detaljplan kan överklagas inom tre veckor.
– Entreprenören kommer även att rita och planera. Kommunen har redan påbörjat det förberedande arbetet för att genomföra detaljplanen. Byggstarten är planerad till sommaren. Enligt den preliminära tidsplanen beräknas utbyggnaden pågå under ett års tid.
Tappströmsvägen beräknas pågå från sommaren 2026 till sommaren 2027. När byggarbetet är slutfört kommer utfarten från Tappströmsvägen till Ekerövägen att stängas.
Trafiken bör inte påverkas under byggtiden, enligt Sara Gahm.
– Eftersom inga förändringar i systemet görs innan den nya vägen kan tas i bruk förväntas inga störningar, säger hon.
Återvinningsstationen kommer att få en ny placering och vissa platser på infartsparkeringen kommer att blockeras under byggtiden.
– Vi behöver ta extra stor hänsyn till att det är barn och ungdomar som rör sig kring skolan i närheten av bygget. Sommaren 2027 väntas arbetet stå klart.
– Då färdigställs en ny anslutning mellan Tappströmsvägen och Ekerövägen via Clas Horns väg, samtidigt som den befintliga infartsparkeringen byggs om och anpassas för att hantera klimatförändringar med större skyfall, avslutar Sara Gahm.