Två världsarv och ännu flera slott
VÄRLDSARV | Ekerö är Sveriges enda kommun med två världsarv – slottsområdet Drottningholm och vikingastäderna Birka och Hovgården.
På Mälaröarna finns också flera andra slott värda att besöka under semestern.
I mitten av 700-talet bildades tätorten och handelsplatsen Birka på Björkö i Mälaren, platsen brukar också kallas för Sveriges första stad. Under 200 år var Birka en blomstrande tätort och Sveriges viktigaste knutpunkt för handeln med hela norra Europa. Birka var den stora handelsplatsen medan Hovgården, tvärs över fjärden, var kungens hemvist. Härifrån styrde han och beskyddade den viktiga handelsstaden Birka.
Även fast världsarvet Birka och Hovgården hänger ihop, är det två olika platser med sin egen unika historia.
Birka: här kan man strosa runt i vikingarnas fotspår, äta tidsenlig mat och leva vikingaliv eller packa picknickkorgen och hitta ett eget smultronställe. På Birka finns vikingabyn, som bygger på arkeologiska lämningar från Birkas stadskärna. Här kan man gå omkring bland vikingahus och vandra längst gångarna ner mot hamnen, precis som livet en gång fungerade och var uppbyggt. Man kan också gå runt bland arkeologiska fynd och se kartor från georadarundersökningar.
Hovgården: här kan man upptäcka gravar och runstenar och vandra runt bland ruiner och föreställa sig hur livet kunde sett ut under vikingatiden. De tre stora kungshögarna norr om Adelsö kyrka tillhörde enligt sägen kungarna Erik, Björn och Olaf, men eftersom de ligger outforskade är det osäkert kring gravarnas innehåll och ålder.
En grav som däremot är utforskad är Skopintull. Här hittades många rika föremål under utgrävningen 1917 och gav en bra inblick i hur man under vikingatiden såg på livet efter döden.
På 1200-talet byggdes Alsnu hus där Magnus Ladulås instiftade adeln i Sverige 1279. Här kan man vandra runt bland slottets ruiner. Terrassen som Alsnu hus byggdes på var platsen där den vikingatida kungsgården stod förut, vilket är anledningen till att Hovgården tillsammans med Birka upptogs på världsarvslistan.
Norr om Hovgården finns Alsnu gård, en fri rekonstruktion av en vikingatida gård. Här ges en inblick i vikingalivet med det 13 meter långa vikingahuset som huvudattraktion.
Vid den gamla kajen vid Hovgårdens hamn står en ståtlig runsten. Under vikingatiden var den riktad mot gästande båtar och skepp som var på väg in i hamnen.
Söder om Hovgården har Kalle Runristare sin Runstenspark, en utställning där gamla runstenar har avbildats i naturlig storlek och målats i ursprungsfärger.
Drottningholms slottområde blev 1991 blev Sveriges första världsarv. I världsarvet ingår Drottningholms slott, Kina slott och Drottningholms slottsteater.
Drottningholms slott började byggas 1662 efter att det första slottet förstörts av en brand. Det var drottning Hedvig Eleonora som beställde slottet med Nicodemus Tessin den äldre som arkitekt.
Drottningholms slottsteater är en unik och välbevarade ”tidsmaskin”, signerad Adelcrantz, Lovisa Ulrika och Gustav III.
Kina slott, lika exotiskt invändigt som utvändig, var en födelsedagspresent. Det fick Lovisa Ulrika när hon fyllde 34 år.
På Mälaröarna finns även andra slott värda ett besök under semestern:
Svartsjö slott är Sveriges första rokokoslott och var stängt i flera år men öppnades förra sommaren upp i ny regi. Svartsjö slottskultur möblerar slottet med 1700-talsmöbler, arrangerar konserter, events och temadagar med 1700-talstema. Dessutom: Lovisa Ulrikas kaffestuga och Historiska bokhandeln.
Kaggeholms slott: Här finns bistro och aktiviteter för hela familjen så som beachvolleyboll, discgolf, boule och padelbana på vattnet.
Ekebyhovs slott är den herrgårdsliknande slottet centralt på Ekerö. Här kan du i sommar fika på söndagar och vandra i bokskogen.
