Serveringsstillstånd
(Foto: Ekerö kommun)

Utökad serveringstid under fotbolls-VM

SERVERINGSTILLSTÅND | Miljönämnden har möjliggjort utökad serveringstid för restauranger under fotbolls-VM.

Nyheter
Kommunen

Fotbolls VM spelas i USA, Mexiko och Kanada under perioden 11 juni till 19 juli. På grund av Sveriges deltagande och att tidsskillnaden är stor, vill Ekerö kommun möjliggöra utökade serveringstider, för att bidra till att skapa bättre förutsättningar för serveringsställen. Varje ansökan kommer att prövas individuellt och miljönämnden kommer att säkerställa att serveringsställen vidtar åtgärder för trygghet och ordning

– Vi vill ge möjlighet för Ekeröborna att samlas i sommar för att följa fotbolls VM på lokala restauranger där det kan vara lämpligt. Detta är ett unikt tillfälle, vilket gör att vi anstränger oss extra för att möjliggöra en utökad serveringstid, säger Alexander Lind af Hageby (L) ordförande i miljönämnden.

LF annons

Utökning av serveringstiden
Den stora tidsskillnaden gör att flera matcher kommer att sändas under sen natt och tidig morgon svensk tid. Kommunens normala serveringstid för alkohol är mellan klockan 11.00 och 01.00, med möjlighet att förlänga till klockan 02.00. Arrangörer med stadigvarande serveringstillstånd kan nu ansöka om utökade serveringstider för att kunna genomföra evenemang i samband med matcherna.

Restaurangägare ges möjlighet att ansöka om att ha öppet senare än klockan 02.00 endast när det spelas en VM-match och endast fram tills att matchen är slut.

Restaurangägare behöver söka tillstånd
Varje ansökan kommer att prövas individuellt och miljönämnden kommer att säkerställa att serveringsställen vidtar åtgärder för trygghet och ordning. Ett beslut om tillfälligt utökad serveringstid kan därför vara förenat med särskilda villkor som exempelvis krav på extra ordnings-vakter, anpassade serveringsrutiner eller andra förebyggande insatser för att säkerställa en trygg och säker miljö för gäster och omgivning.

Redaktionen
...